Haber

15 dakikada bir ‘Jet’ denetimi… Bursa kıyılarında gerçek tatbikat

BURSA (İGFA) –Bursa’nın 19 sahilinde 27 farklı noktada görev yapan 66 cankurtaran, insanların hayatını kurtarmak için kendi hayatlarını riske atıyor.

Bursa’nın mavi bayraklı iki sahilinden biri olan Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda boğulma olaylarının önüne geçmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaran grupları tatbikat yaptı. Senaryoya göre iki gencin boğulduğu tatbikata jet ski ile müdahale edilirken gerçeğe hiç benzemedi.

Büyükşehir Belediyesi cankurtaranları, Bursa’nın deniz ve göl kıyılarında yüzen insanların canını hiçe sayarak canını kurtarıyor.

Bursa’nın 115 kilometrelik sahilinin 27 farklı noktasında görev yapan 66 cankurtaran, 1 Haziran-15 Eylül tarihleri ​​arasında insanların hayatını kurtarmak için tereddüt etmeden bekliyor.

GERÇEĞİ ARAMAYAN EGZERSİZ

Bursa’nın iki mavi bayraklı plajından biri olan Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda gerçekleştirilen tatbikatta cankurtaran ekipleri senaryo gereği boğulan iki kişiyi kurtarmak için harekete geçti. Cankurtaran kulesinden dürbünle seyrederek fark edilen vatandaşı kurtarmak isteyen grup saniyeler içinde yarıştı.

Senaryo gereği boğulma tehlikesi yaşayan vatandaşlara jet ski ile müdahale eden ekip, can simidi yardımıyla vatandaşları denizden çıkardı. Denizden çıkarılan vatandaşlara ilk müdahale sahilde yapıldı. Boğulma tehlikesi yaşayanlar hayata döndürüldü. Tatbikatı gören vatandaşlar cankurtaran ekiplerini ayakta alkışladı.

15 DAKİKADA BİR JET SKIP PATROL

Cankurtaran Okan Çelik, jet ski ile karadan yarım saatte bir, denizden ise 15 dakikada bir devriye gezdiklerini ifade etti. Yoğunluk burada haziran ayında başlıyor. Eylül’de bitiyor. Faaliyetlerimiz sabah 9.00’da başlayıp akşam 19.00’da sona ermektedir. Günlük işlerimizi burada yapıyoruz. Yarım saatte bir olmak kuralıyla devriye geziyoruz. Toplamda 17 işçi çalıştırıyoruz, 2 teknemiz var. Bu bölgede 3 işçi çalıştırıyoruz. Denize giren vatandaşlarımızı gözetliyoruz, her zaman beklemeye hazırız. Şezlong sayısı arttıkça bölgemize daha fazla yoğunluk gelmeye başladı. Acil durumlar için jet skilerimiz var. 15 dakikanın ortasında jet ski ile devriye geziyoruz” dedi.

“YÜZME BİLMEYEN DERİYE GİTMEMELİ”

Meslekte 7. yılını dolduran Osman Adatepe, “7 yıldır ölümlü boğulma vakası yaşamadık. Burada özellikle yüzme bilmeyen vatandaşlarımızın derine inmemesi gerekiyor. Zaten sıkıntı çekecek kişileri gözlemleyebiliyoruz. Onlara uyarılarda bulunuyoruz. Sonuç olarak vatandaşlarımızın can güvenliği bizim elimizde. Burada 3 bölge var. Kurşunlu, Malkara ve Yeniköy bizim sorumluluğumuzdadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu